Трима учени успяха да разчетат малка част от овъглени ръкописи след изригването на Везувий с помощта на изкуствен интелект, съобщи АФП, предава БТА.
Ръкописите са на повече от 2000 години и са били сериозно повредени след изригването на вулкана през 79 г.
Папирусите от Херкулан съдържат около 800 свитъка, овъглени по време на бедствието, унищожило градовете Помпей и Херкулан, казват организаторите на конкурса „Предизвикателството на Везувий“ (Vesuvius Challenge) – Брент Сийлс от университета в Кентъки, САЩ, и Нат Фридман, основател на интернет платформа.
Ръкописите се съхраняват във Френския институт в Париж и в Националната библиотека в Неапол.
AI has helped decipher ancient Roman scrolls that had been carbonised into coal by Mount Vesuvius in 79AD. Listen to find out what secrets were revealed...👇 🌋https://t.co/b4gGW8PGnS
— BBC World Service (@bbcworldservice) February 6, 2024
Организаторите на конкурса за разчитане са сканирали четири свитъка и са предложили награда от един милион щатски долара на този, който успее да дешифрира най-малко 85% от четири параграфа от 140 знака.
Триото, спечелило „Предизвикателството на Везувий“ и награда от 700 000 щатски долара, е съставено от Юсеф Надер – докторант в Берлин, Люк Фаритър – студент и стажант в „СпейсЕкс“, и Юлиан Шилигер – швейцарски студент по роботика. Те са използвали изкуствен интелект за отделянето на мастилото в овъгления ръкопис и са установили гръцки букви.
Благодарение на тази техника, Люк Фаритър е разчел първата дума от един параграф – теменуга.
Researchers win $700,000 prize for utilizing artificial intelligence to decipher a 2,000-year-old scroll damaged by Mount Vesuvius eruption, shedding light on ancient Greek texts and potentially rewriting historyhttps://t.co/WeYSD8LVG4
— Daily Sabah (@DailySabah) February 6, 2024
По думите на организаторите Надер, Фаритър и Шилигер са разчели около 5% от един свитък. Според Нат Фридман това вероятно е ръкопис на епикурееца Филодем.
Папирусите са открити през 19-и век в извънградска къща. Според някои историци те са принадлежали на Лиций Калпурний Пизон Цезонин – баща на Калпурния, една от съпругите на Юлий Цезар.
В някои от тези текстове вероятно се крие историята на ключови периоди от Античността, каза Робърт Фаулър, специалист по древна история и президент на Обществото на Херкулан, пред „Блумбърг бизнесуик“.
Вижте също и:
Турист падна във вулкана Везувий по време на селфи
12-те най-величествени и респектиращи вулкана в света
Наводнението в Либия разкри нови останки от древен град
Източник: БТА