Ловеч е град, който предлага изключително богата и разнообразна програма за туризъм, разказват от БДЖ в туристическата си рубрика "Накъде с БДЖ?" От красиви алеи и паркови пространства до съхранили историческата памет средновековна крепост, етнографски комплекс, емблематичния покрит мост, шарените сгради в центъра и до моста, както и, разбира се, старата част на града, известна като “Вароша”, по чиито стръмни склонове е разположен едноименният архитектурно-исторически резерват, сгушен между хълмовете Хисаря и Баш бунар.
Накъде с БДЖ
Снимка:
БДЖ
Ловеч е считан за един от най-старите градове в България, като са налични сведения, че територията и околностите му са обитавани от дълбока древност. В ловешките пещери Табашка и Васил Левски са открити останки от старокаменната, новокаменната, бронзовата и желязната епоха. Налице са още множество свидетелства за живота на първите жители на града – траките, датиращи от ІV–ІІІ век пр.н.е.
Как да стигна?:
Гарата в Ловеч е сред основните по линията Свищов - Левски - Троян, която е разклонение на главна жп линия София - Горна Оряховица - Варна. Освен гарата, в Ловеч са разположени още три жп спирки, които предоставят на пътниците евтин и удобен транспорт от и до граничещите областни градове. До Ловеч може да се достигне с влак от гара Левски, където има удобни връзки с влакове от Плевен и от Горна Оряховица. Пътуването отнема по-малко от два часа и от двата града, като от Горна Оряховица е по-близо и разстоянието се изминава за малко повече от час и половина.
Удобна възможност за пътуване от Плевен е в ранните сутрешни часове с крайградски пътнически влак в 05:05 ч. от Плевен за Горна Оряховица. Точно в 06:00 ч. от гара Левски заминава композицията за Ловеч, а влакът от Плевен пристига в 05:48 ч. От Горна Оряховица, освен в ранните сутрешни часове, за дневна разходка до Ловеч можете да хванете и обедния бърз влак от Варна за София, който заминава от Горна Оряховица в 11:22 ч., пристига в гара Левски в 12:01 ч. и прави връзка с влака за Ловеч от Левски в 12:10 ч. В обратната посока последният влак от Ловеч заминава в 18:25 ч., който прави връзки в гара Левски с композиции в посока Плевен и в посока Горна Оряховица.
Алея „Баш Бунар“
Алеята се простира по брега на река Осъм и е с дължина от 2 км. Тя е любимо място за разходка и отдих сред природата, особено през пролетно-летните месеци, когато въздухът е изпълнен с аромата на люляк, а прохладата привлича жителите и гостите на града. Алеята е оформена в началото на XX век по инициатива на лесничея Никола Веденков. Постепенно мястото се облагородява с чешми и скулптури.
Архитектурно-исторически резерват „Вароша“
Вароша е разположен на източния бряг на река Осъм и включва цялата стара градска част по десния бряг на реката и част от територията на парк „Стратеш“. Допълнително в него е включена и ивица по левия бряг на реката в съседство с неповторимия Покрит мост.
Разходката из Вароша е като в лабиринт от тесни калдаръмени улици с живописни извивки, чупки и пресечки, съчетан с разкоша на китни стари къщи, окичени с цветя, или пък големи чорбаджийски къщи с високи чардаци, дюкянчета и разстелящ се по зидовете бръшлян. Кварталът е стръмен и затова къщите са построени на етажи. Дюкянчетата са малки, защото по онова време основната търговия е била в покрития мост. Тази част на града е уникална и неповторима, сякаш времето е спряло. В тази романтична средa и днес лъха спокойствие, уют и сигурност. В квартал Вароша се намират и много други забележителности, сред които е музеят „Васил Левски“, много къщи-музеи, църкви и старата градска баня, също превърната в музей. Едни от къщите пък са превърнати в хотели, други в традиционни механи. По калдаръмените улички през квартала се достига и до ловешката средновековна крепост.
Накъде с БДЖ
Снимка:
БДЖ
Покритият мост
Покритият мост е сред най-разпознаваемите символи на Ловеч и важна част от неговата история и културно наследство. Построен е от майстор Колю Фичето през 70-те години на XIX век и представлява уникално само по себе си съоръжение, изградено на мястото на стария мост, отнесен от буйните води на реката. Той съчетава архитектурна красота с търговска функционалност, като върху него са били разположени 64 дюкянчета. Мостът е украсен със скулптури на лъв, двуглав орел и тояга с топуз, характерни за стила на Колю Фичето.
След като изгаря през 1925 г., мостът е възстановен през 1931 г., а по-късно преустроен и ремонтиран, като днес функционира като покрита търговска улица.
Още за Ловеч и забележителностите в града - в новия епизод на "Накъде с БДЖ?" в youtube канала на БДЖ.