На 31 декември 2020 г. в Съединените щати беше приет законът "Една малка стъпка за защита на човешкото наследство в космоса" (One Small Step to Protect Human Heritage in Space Act).
Според него при нови мисии до Луната американските компании и други организации, работещи с НАСА, са длъжни да опазват американската техника, оставена там преди 50 г.
Артефактите, оставени от мисиите "Аполо", имат голяма културна, историческа и научна стойност не само за Съединените щати, но и за цялото човечество.
On the last day of 2020, President Trump signed the One Small Step to Protect Human Heritage in Space Act into law. This is the very first national law to recognize the need to protect human heritage in space. Read more here: https://t.co/HSof7UCOtj pic.twitter.com/jAV5FOImPR
— For All Moonkind (@ForAllMoonkind) January 1, 2021
През 2011 г. е изготвен списък с препоръки, които не бяха обвързващи, "за защита и запазване на историческата и научна стойност на лунните артефакти на правителството на САЩ“, който заляга в основата на новия закон.
Препоръките се отнасят до трасетата на космическите кораби, кацащи на лунната повърхност, и определят „забранени зони“, за да се избегне целенасоченото или неволно прилуняване на местата, вече използвани от мисиите "Аполо". Между 1969 и 1972 г. на Луната са кацали шест мисии.
Законопроектът, представен за пръв път от сенаторите Гари Питърс и Тед Круз, и приет от Сената през юли 2019 г., се отнася за всички федерални агенции на САЩ, отговарящи за лицензирането на дейности в космоса, а не само за НАСА.
Според новоприетия закон се разширява само защитата на Морето на спокойствието – площадката за кацане на "Аполо 11", а не на всичките шест площадки, където са кацали мисиите "Аполо". Освен това новият закон предвижда и глоби за евентуалните нарушители.
Приетото законодателство позволява на директора на НАСА да отменя ограниченията за достъп до местата за кацане на "Аполо", ако причините за това са легитимни и имат значителна историческа, археологическа, антропологична, научна или инженерна стойност.