Водният обем на Средиземно море е спаднал с повече от 70 процента преди около 5 милиона и половина години. Тoва показва анализ, обобщен в научна публикация в изданието "Nature". Геоложкото название на този процес е "Месинска аномалия на солеността". В началната фаза, продължила около 35 000 години, Средиземно море е било пълно с вода, но стесняването на Гибралтарския проток е затруднило изтичането на солена вода към Атлантическия океан. Това е довело до натрупване на соли и го е направило по-солено. По-късно, за период от 10 000 години, протокът се е затворил напълно, а Средиземно море се е отделило от Атлантическия океан и обменът на вода с океана е спрял. Така навсякъде са се натрупали соли и морето почти е пресъхнало.
Месинска аномалия на солеността Снимка: NATURE
Степента на спадане на морското равнище по време на тази криза е спорно в научните среди. остава предмет на дискусия. „Според някои хипотези нивото на Средиземно море почти не е спаднало, а според други морето на практика се е изпразнило.
Смята се, че спадането на морското равнище е променило и атмосферната циркулация над Средиземноморския басейн. Това е увеличило вулканичната активност в региона. „70% от обема на Средиземно море представлява огромна маса вода, която оказва натиск върху литосферата“, обяснява изследователят. Когато това налягане се намали от спадането на морското равнище, се улеснява образуването на магма, придвижваща се към повърхността. Това прави изригванията по-вероятни.