На 8 декември в България се чества празникът на студентите. За пръв път е отбелязан през 1903 г.
Министърът на просвещението проф. Иван Шишманов през 1897 г. повдига въпроса за първото Висше училище в България, което да има "по-особен, свой празник". Академичният съвет на Висшето училище по време на заседание от 2 ноември 1902 г. определя деня на просветителя св. Климент Охридски – 25 ноември (8 декември по нов стил), за официален празник за студентите.
Първото студентско празненство е организирано през 1903 г. в салона на читалище "Славянска беседа" в София.
След въвеждането на григорианския календар в България годишният празник на университета се измества с 13 дни напред и започва да се чества на 8 декември. По този начин първото висше училище у нас – Софийският университет, утвърждава този ден като символна дата на университетската празничност.
През 1944 г. честването на празника е отменено и на негово място започва да се отбелязва 17 ноември като Международен ден на студентската солидарност. Традицията да се празнува на 8 декември е възобновена през 1962 г.
Днес в България има повече от 200 000 студенти, които се обучават в общо 52 висши училища. Техният официален празник се отбелязва днес и от години е повод за множество тържества и забавления.
Прочетете и: