В годишното си обръщение пред Общото събрание на ООН британският премиер – визирайки климатичните промени, заяви, че световните лидери имат огромна власт да променят нещата към по-добро и да спасят страните си.
На 31 октомври в Глазгоу започва 26-ата конференция на ООН за климатичните промени. Конференцията е от изключително значение, а задачата ѝ е да провокира много по-амбициозни мерки за овладяване на промените в климата, като осигури финансови средства за целта.
Сполед учените без решаващи мерки глобалното затопляне скоро ще излезе извън контрол. "Трябва да покажем, че сме способни да се учим и да съзряваме и най-сетне да поемем отговорността за унищожението, което причиняваме не само на нашата планета, но и на самите себе си. Време е човечеството да порасне", призова Борис Джонсън.
We are approaching that critical turning point when we must show that we are capable of finally taking responsibility for the destruction we are inflicting on our planet, and ourselves.
— Boris Johnson (@BorisJohnson) September 23, 2021
Read my speech at the @UN General Assembly → https://t.co/MbbSpW4ciP @COP26 | #UNGA pic.twitter.com/OforIepvzy
Като положителен пример той изтъкна ангажимента на Китай да не изгражда въглищни електроцентрали в чужбина, както и обещанието на САЩ да удвоят финансирането на развиващите се страни за справяне с климатичните промени до 11,4 млрд. долара годишно.
В петък беше публикуван анализ на ООН на поетите от всяка държава ангажименти по Парижкото споразумение за климата от 2015 г. Според документа глобалните парникови емисии през 2030 г. ще бъдат с 16% по-високи от 2010 г., което е твърде далеч от намаляването с 45%, което е нужно, за да бъдат предотвратени катастрофални промени на климата.
Климатичните промени са факт днес, не утре или след 10 години