Нивото на ледниците в Андите е най-ниско от последните 13 хиляди години и вече е минало критична точка, от която няма връщане назад. Големите ледници, не само в Андите, а и в Аржентина, Канада, Хиламаите, Гренландия, се топят, а някои изчезват. Това разказа атмосферният учен Валентин Симеонов в ефира на предаването „Твоят ден“ по NOVA NEWS. Той подчерта, че ледниците са важни, защото те спомагат за стабилизирането на климата - отразяват голяма част от слънчевата светлина и не позволяват Земята да се затопли, обясни Симеонов.
Другата важна роля е, че те са резервоар за вода. Без тях лятното ниво на реките ще спадне рязко, което ще засегне и Дунав, обясни той. „1/3 от годишния дебит идва от Алпите, а изчезването на ледниците ще го намали. Това е важно не само за водоснабдяването, но и за енергетиката. Може да спре охлаждането на ядрената централа в Козлодуй. Това се случи миналата година във Франция с няколко централи. Те спряха поради липса на охлаждаща вода от големи реки“, каза още изследователят.
„Ако ледниците продължат да се топят, глобалните температури ще се повишат още, ще има недостиг на вода. Може да се стигне до войни за вода. Увеличава се и опасността от свлачища, срутища и наводнения“, обясни още Симеонов.
Топенето на ледниците ще предизвика хаос
Ще е причина за нетипични жеги, повече свлачища, проблеми с електрозахранването
Снимката е илюстративна