Екстремно високите температури може да убият пет пъти повече хора до 2050 г., отколкото досега, съобщава АФП, позовавайки се на доклад на международни експерти, публикуван през ноември.
При изпълнение на сценария за повишаване на температурите на планетата с 2 градуса по Целзий до края на века (до 2100 г. може да се очаква повишаване с 2,7 градуса по Целзий) годишните нива на смъртност, свързани с климатичните промени, ще нарастват с 370% до 2050 г., гласи годишен доклад, публикуван в сп. „Лансет“.
Въпреки призивите за действие в световен план, въглеродните емисии достигнаха нов връх през миналата година, се казва в доклада. Правителствата, предприятията и банките все още масово инвестират в изкопаеми горива.
През 2022 г. хората на планетата са били изложени на потенциално смъртоносни температури средно 86 дни. Броят на хората над 65-годишна възраст, починали заради горещините, е нараснал с 85% в периода между 1991-2000 г. и 2013-2022 г.
Според доклада, публикуван в „Лансет“, 2023 г. е най-топлата, регистрирана някога в историята на човечеството. Наблюдаваните сега ефекти са симптом на много опасно бъдеще, каза пред журналисти Марина Романело, изпълнителен директор по съставянето на доклада.
При сценарий от повишаване на температурите с 2 градуса до 2100 г. отпечатъкът върху човешкото здраве ще бъде свръхсмъртност. Около 520 млн. души ще бъдат в състояние на хранителна несигурност от средно до тежко ниво до средата на века.
Инфекциозните болести, разпространявани от комарите, ще продължат да настъпват в нови региони. Равнището на разпространеност на денга ще нарасне с 36%. Жителите на повече от 1/4 от градовете, изследвани от авторите на доклада, ще имат системни здравни проблеми.
Жителите на най-бедните държави често са най-малко отговорни за газовите емисии и парниковия ефект, но те плащат цената със здравето си. Тези държави имат малък финансов и технически капацитет да се адаптират към смъртоносните температури, към повишаването на нивото на морската вода и към засушаванията.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутереш не спира да алармира за опасността от климатичните промени. Коментирайки доклада, той каза, че „човечеството се сблъсква с непоносимо бъдеще“.
„Ние вече виждаме здравната катастрофа и животът на милиарди хора по целия свят, поставен под риск заради рекордните горещини, опустошителната суша, която унищожава реколтата, нарастващ глад, взрив на инфекциозните болести, смъртоносни бури и наводнения“, се казва в съобщение на ООН.
Дан Мичъл, експерт по климатични кризи от университета в Бристол, каза пред „Сайънс медиа сентър“, че здравните последствия са вече катастрофални, но те не са убедили правителствата да редуцират въглеродните емисии с цел спазване на Парижкото споразумение за задържане на затоплянето до 1,5 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалната епоха.
Според Марина Романело без реален напредък в действията срещу климатичните промени и емисиите обсъжданията на рисковете за човешкото здраве в рамките на преговорите са само празни думи.
Още по темата:
5 необратими климатични промени, които ни застрашават
Човешката дейност променя климата, но не към добро
Климатичните промени сериозно застрашават китовете и делфините
Източник: БТА