Учени откриха решение на проблема със замърсяването на околната среда с пластмаса – това е ензим, който може да разгражда пластмаси до мономери в рамките на 24 часа, предават световните медии.
Едва 10% от пластмасовите отпадъци в света се рециклират, като най-популярният метод е изгарянето им, което обаче насища въздуха с токсични вещества.
Scientists have developed a new enzyme variant that can completely break down waste plastic in under 24 hours. https://t.co/DJD51cojXD
— Forbes (@Forbes) April 30, 2022
Изследователи от Тексаския университет в САЩ обаче са открили решение на този проблем. Специалистите са проучили свойствата на полиетилентерефталата – материал, който се използва за прозводството на пластмасови опаковки и бутилки, текстилни изделия и различни контейнтери за храна.
При изследването си учените са създали мутация на ензима ПЕТаза, която може бързо да разгражда пластмасите, направени с полимер полиетилен терефталат, наричан още PET (така се обозначава и на опаковките).
This could solve one of the world’s most pressing environmental problems: https://t.co/nGlPhu5xTJ @CockrellSchool
— UT Austin (@UTAustin) May 2, 2022
Този процес отнема до около 24 часа до пълното разграждане на пластмасата до мономери, а в природата това може да продължи стотици години.
Според изследователите PET съставлява близо 12% от всички отпадъци в света. Те вече са подали заявка за патентоване на технологията и смятат, че това ще бъде ефективно решение за справяне с проблема със замърсяването.
Прочетете и:
Българското Черноморие – едно от най-замърсените с микропластмаса