Тревожни данни за въздуха, който дишаме в големите градове. Данните на Световната здравна организация показват, че 1 на всеки 10 българи умира заради мръсния въздух, пише Mediapool. Това са над 10 000 смъртни случая годишно. За 5 години България губи населението на град с размерите на Велико Търново. Европейската комисия е завела две наказателни процедури срещу България.

Наистина ли страната ни прикрива истината за качеството на въздуха, който дишаме с начина, по който го измерва? Защо измервателни станции се местят от места, където има много движение на автомобили, и се слагат в паркове и озелени площи? И наистина ли след като измервателна станция в Пловдив е преместена от централното място „Баня Старинна” (Чифте баня) в парк „Каменица” е отчела в пъти по-ниско замърсяване на въздуха?

Адвокат Димитър Площаков става първият, който завежда иск за 10 000 лева срещу Министерството на околната среда и водите и го печели. В Пловдив, където той живее, установява, че една от измервателните станции е скрита сред високи туи в парк „Каменица”. Туите са толкова плътно насадени, че от тях станцията не се вижда от минувачите. Според адвокат Площаков някой нарочно я е поставил в парка и „опаковал” в растителност.

„Станцията е част от Националната система за мониторинг качеството на атмосферния въздух. Тя събира данни 24 часа в денонощието, предава ги в Националната база данни за мониторинг на околната среда към Изпълнителната агенция по околна среда. От там данните официално се предоставят на Европейската комисия, която пък трябва да следи изпълнението на екологичното законодателство, спрямо което нашата страна се е ангажирала”, обясни адвокат Площаков. „За миналата година станцията е отчела 34 пъти превишения на средноденонощната норма за фини прахови частици, при максимален брой допустими отклонения 35. Станцията е преместена тук през 2007 г.”, каза адвокат Площаков.

По думите му бившата станция „Евмолпия”, преди да бъде преместена, е отчитала 174 броя превишения на средноденонощната норма за фини прахови частици. Адвокат Площаков обясни, че през 2011 г. се изместват общо 8 станции в цялата страна. „Тогава се засяга и станция „Орлов мост” в София. Според мен това се прави заради водените наказателни процедури от ЕК срещу България” каза адвокат Площаков.

В Пловдив общо 2 станции измерват качеството на въздуха. От РИОСВ – Пловдив отговориха до NOVA, че на 200 000 души се поставя по една станция. Станция „Каменица” е поставена сред жилищни сгради, за да измерва битовото замърсяване. Станцията в район „Тракия” е поставена, така че да измерва замърсяването от трафика.

Ивайло Попов от „За Земята” обясни, че в София има общо 5 станции за измерване на качеството на въздуха. Две от тях са за автомобилния трафик - в „Павлово” и „Младост”. По думите на Попов обаче и двете станции не отговарят на изискванията.

„Прегледи на станциите и установяване дали отговарят на законовите изисквания трябва да се правят периодично. През 2022 г. тогавашният министър разпореди на Изпълнителната агенция по околна среда  да направи такъв анализ. Тогавашният директор на агенцията по-късно стана министър и като такъв не си прие доклада. Дълго време отказваха да ни предоставят доклада, защото не бил в завършен вид. Водихме дела и ги спечелихме. Но още не са ни предоставили доклада и протоколите. Дадоха ни справка. Но дори и в нея се вижда, че има законови нарушения при разполагането на станциите”, каза Попов.

Той обясни, че станцията в „Младост” преди се е намирала на „Орлов мост” и тогава е измервала дори азотен диоксид. На сегашното й място пък е много по-далеч от платното, отколкото е по закон, каза Попов. Същият проблем има и със станцията в „Павлово”, която е на повече от 10 метра дори на локалното платно на „Цар Борис”.