Едно от любимите занимания за малки и големи по време на великденските празници е боядисването на яйцата. Украсяването на яйцата се превръща в повод да прекараме пълноценно време с любимите си хора, докато правим нещо креативно.

А знаете ли защо яйцата са на великденската ни трапеза и защо ги боядисваме?

Празнуването на Великденските празници по света има различни обичаи според народните вярвания и предания. Всяка година традицията повелява яйцата да се боядисват на Велики четвъртък или Страстната събота.

В миналото яйцето често пъти се е асоциирало с Вселената. Всъщност консумирането на яйца по време на пости е забранено още през IV в. Но през пролетта кокошките снасяли най-много, затова хората започнали да ги варят, за да ги запазят за по-дълъг период от време.

Снимка: pexels Снимка: pexels

Яйцето се е разглеждало като символ на прераждането през пролетта, а с възникването на християнството започва да се възприема като символ на раждане на човека. В православния християнски свят яйцето се използва като специално великденско поздравление, а в католическия боядисаните яйца се крият от децата, които трябва да ги намерят.

Червените яйца имат и друга символика – когато имаме гост на Великден, старите хора казват, че трябва да му се подари червено яйце, за да може богатството никога да не напуска дома. Първото яйце освен под иконостаса се е слагало и в сандъка с моминския чеиз или се е заравяло в средата на нивата, за да пази от градушка. Яйцата се ядат до Спасовден или цели 40 дни.

Броят на яйцата се определя спрямо броя на членовете на семейството, а в селата – от броя на кокошките носачки. Боядисването им е ставало рано сутрин на Велики четвъртък от най-старата жена в семейството. Парашките, както наричали писаните яйца, не са били предназначени за ядене, а само се подарявали. Най-голяма сила имало първото снесено яйце, а първите червени хората слагали в сито, постлано с нова кърпа, за да може слънцето да ги види и да се усмихне. Вярвало се, че тези яйца имали силата да предпазват и да лекуват.

Снимка: pexels Снимка: pexels

Когато Иисус Христос бил разпънат на кръста, враговете му го замеряли със „запъртьци“(неизлюпени развалени яйца). Те обаче по божията воля, щом се докосвали до тялото му, се превръщали в здрави, хубави, червени яйца. В чест на това чудо хората започнали да боядисват великденските яйца червени. Една от легендите гласи, че Мария Магдалена поднесла на римския император Тиберий червено яйце с думите „Христос възкресе!“ и му разказала за възкресението на Исуса.

Друга легенда разказва, че Дева Мария се опитала да подкупи палачите на Иисус с кошница яйца, за да не бъдат жестоки с него. Една сълза от очите ѝ паднала върху яйцата и те се обагрили в чудни цветове.

Според друга легенда пък, когато Мария Магдалена отишла в гробницата, за да намаже тялото на Иисус с благовонни масла, яйцата, които си носела за обяд, светнали във всички цветове на дъгата.

Друга легенда гласи, че когато вестта за Възкресението стигнала до пазара, една жена, която продавала яйца, не повярвала, защото видяла, че Ииисус е издъхнал още на кръста. Тогава яйцата в кошницата ѝ почервенели.

У сърбите от областта Поповац битувало поверието, че яйцата били любимата храна на Христос и когато станал от гроба, всички яйца почервенели – оттам и обичаят да се боядисват.

Снимка: pexels Снимка: pexels

Според гуцулите (украински етнос) боядисани яйца хората донесли за подарък на младенеца Христос, а според една украинска легенда първите писани яйца направила Божията майка за играчка на малкия Иисус.

Съгласно полски и гуцулски легенди, предназначението на боядисаните яйца било да отвлекат вниманието на преследвачите на Христос, а също и да послужат за откуп за тялото му. Според поляците, ангелите, за да отвлекат евреите от преследването на Христос, разсипали пред тях писани яйца. Гуцулите разказват, че в нощта преди Разпятието на Христос майка му изрисувала яйца, за да ги занесе на Пилат и да откупи своя син. Но сутринта по пътя научила, че Иисус вече е разпънат и паднала в несвяст, а писаните яйца се разпръснали по целия свят.

Следващата легенда за писаните яйца е руска. Един търговец отивал на пазара с кошница яйца и по пътя видял човек, когото водели на екзекуция. Осъденият носел на гърба си тежък дървен кръст. Това бил самият Христос. Дожаляло му на търговеца, оставил кошницата край пътя, подложил рамо под кръста и помогнал на страдалеца да отнесе тежкия си товар. Когато се върнал да прибере кошницата си, намерил всичките яйца вътре, изписани с красиви шарки. Търговията му потръгнала чудесно и оттогава всяка сутрин слагал в кошницата си обикновени яйца, а като смъкнел капака на пазара, намирал изписани. Така Христос му се отблагодарил за помощта и възникнала традицията яйцата да се изрисуват с шарки за Великден.