В началото на всяка година в католическите страни настъпва времето на карнавалите. Те предхождат началото на 40-дневните пости преди Великден.
Корените на тази традиция трябва да се търсят преди появата на християнството, когато в древните Гърция и Рим в края на зимата се организирали маскарадни шествия, игри и жертвоприношения за прогонване на зимата и злото, което може да попречи на събуждането на новия живот през пролетта.
Смята се, че карнавалните традиции се разпространяват от Италия в католическите страни по света. В Европа най-известните карнавали са тези във Венеция, Ница, Кьолн.
За първи път карнавалът във Венеция се споменава в писмени източници от 1094 г. През 1296 г. става официален празник на Венецианската република, а през 1436 г. производителите на маски са признати за отделна търговска гилдия.
В наши дни карнавалът във Венеция винаги е посветен на някаква тема. Център на карнавала е площад „Сан Марко“, където на специално построена сцена се играят многобройни спектакли, а най–популярното събитие, което е традиция от Средновековието, се нарича „Полетът на ангела“.
Тази година венецианският карнавал беше прекратен преждевременно заради разпространението на коронавируса.
Карнавалът в Ница датира от 1294 г., а през 1873 г. е създаден комитет, който съвместно с градската община се грижи за организацията на празника. Карнавални шествия, цветен парад, рок и поп концерти, спектакли и илюминации привличат всяка година над един милион туристи от цял свят.
Souriez, ce week-end c'est bataille de fleurs ! 😄 💐
— Nice Tourisme (@Nice_Tourisme) February 21, 2020
.
Smile, this weekend there is another flower parade at the #NiceCarnival 😄 💐
.
📸 by Anaellednl (IG) / @valentindonato_
.#ExploreNiceCotedAzur#ILoveNice#CotedAzurFrance pic.twitter.com/LQFXDb2nZ1
Началото на Кьолнския карнавал е през 1823 г., когато първенците на града решили да заимстват от Венеция идеята за карнавал, за да канализират невъздържаността сред хората преди предстоящите пости.
Кулминацията на карнавала е т.нар. понеделник на розите, когато из улиците на града преминава грандиозно шествие с колесници – 10 000 участници, близо 500 коня, 100 платформи.
The Cologne Carnival (Köln Karneval) ends tomorrow, but here are some memories from last year. pic.twitter.com/66wSH09Fj3
— Sheila Berrios (@goldenagetrips) February 25, 2020
Най-пищният и най-известният карнавал е този в Рио де Жанейро – освен с пищните костюми на участниците, той е прочут и с парада на школите по самба. Най-добрите школи показват уменията си в продължении на две нощи, като накрая се избира победител между тях. Хората в Бразилия живеят цяла година с с мисълта за трите дни на карнавала.
В Европа карнавали се организират и в други страни – Хърватия, Гърция, Португалия.
Кукерският фестивал "Сурва" в Перник е включен в спикъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. Провежда се от 1966 г., но тази година беше отменен заради водния режим на града.
Вижте началото на тазгодишния карнавал в Рио де Жанейро: