Специалисти от университета на Токио установиха, че времето минава по-бързо на върха на небостъргачите, отколкото на земята.
Учените са направили измервания на върха на кулата Скайтри, която е с височина 634 м. Данните свидетелстват за това, че времето там минава с повече от четири наносекунди по-бързо, отколкото на кота нула.
Предходни проучвания сочат, че времето минава по-бързо в горната атмосфера, където са GPS спътниците. Това е първият път, в който този ефект е установен и на височината на небостъргачите.
Това явление може да бъде обяснено благодарение на теорията на относителността на Айнщайн, която гласи, че времето е свързано със силата на гравитацията в момента на измерването. Разликата във времето се отразява върху относителното движение на електроните около ядрото на атома, който излъчва електромагнитна радиация с промяната на енергийните нива.
Scientists found time passes four nanoseconds faster at the top of world's tallest building https://t.co/eTZtMNSrZB
— Daily Mail Online (@MailOnline) April 24, 2020
Емисиите варират при различна гравитация и могат да се измерят от часовници с атомна решетка, които обикновено изпълват цели лаборатории, но Хидетоши Катори и екипът му са проектирали специално устройство, с което са направили измерванията.
Иследването било проведено след няколко модификации на оборудването, тъй като специалистите се сблъскали с неочаквани трудности, като вибрации от влаковете в подножието.
По думите на Хидетоши Катори, професор по квантова електроника, откритието може да влезе в употреба и за прогнозирането на бъдещи природни бедствия. Такъв тип часовници могат да се използват за ранно предизвестяване на земетресения, породени от вулканична дейност, тъй като отчитат електромагнитната радиация.
Прочетете и:
В село Тешел си сверяват часовника с лисица