Въздухът в големите градове в Европа е с все по-ниски нива на замърсяване заради въведените ограничителни мерки във връзка с разпространението на COVID-19.
Редица столици като Париж, Мадрид и Брюксел, както и други големи градове като Франкфурт и Милано регистрират намаляване на средните нива на азотен диоксид в периода 5-25 март в сравнение със същия период на миналата година, показват спътникови данни от Сентинел-5, съобщават световните медии.
Reductions in traffic and industry have lowered nitrogen dioxide levels—offering an accidental glimpse into what a low-carbon future might look like.
— WIRED (@WIRED) March 28, 2020
via @guardian
https://t.co/YJpU87BGHk
Извънредните мерки, които бяха въведени в европейските страни в същия този период, са довели до драстично ограничаване на трафика, който е най-големият замърсител с азотен диоксид. От друга страна беше ограничена и работата на големи предприятия, които излъчват емисии с парников ефект.
Европейската космическа агенция разпространи изображения, които свидетелстват за променяща се плътност на азотния диоксид, който е отговорен за редица респираторни заболявания и причинява рак.
The huge decline in road traffic, air travel and other business activities across Europe during the coronavirus pandemic has led to sharp reductions in pollution over several major cities, new images published by the European Space Agency show https://t.co/nJcrRPbJ82 pic.twitter.com/IeBhOnBY12
— CNN (@CNN) March 28, 2020
Средните нива на азотен диоксид в Мадрид са спаднали с 56% за период от една седмица след забраната за несъществени пътувания в Испания, която влезе в сила на 14 март.
Множество изследвания през последните години доказват вредата от мръсния въздух в големите градове за здравето на техните жители. До голяма степен превишената концентрация на фини прахови частици е отговорна за отслабването на имунната система, като възпрепятства реакцията ѝ на инфекции.
През февруари беше регистриран спад в количеството на азотен диоксид в Италия и Китай, където бяха наложени строги мерки в подкрепа на борбата с коронавируса.
Significant decline of nitrogen dioxide over China, now again increasing as factories begin againhttps://t.co/gDkpQSqBN4#gotminiiceage #miniiceage #littleiceage #grandsolarminimum #earthchanges #daviddubyne #adapt2030 #China #dioxide #COVID19 pic.twitter.com/0x32tpkwDd
— David DuByne (@adapt2030) March 29, 2020
Някои страни обаче не са отбелязали задоволяващи стойности на замърсяване на въздуха. В много от районите на Полша нивата на азотен диоксид остават високи, като за причина се смята използването на въглища за отопление.
Замърсяването на въздуха отдавна е екологичен и здравен проблем, който причинява смъртта на близо 7 млн. души годишно, вкл. над 600 000 деца. Извънредното положение повлиява драстично на този фактор, но след края на пандемията усилията отново трябва да бъдат съсредоточени върху борбата с мръсния въздух.
Прочетете също и:
Въздухът над Европа става все по-чист
Пандемията прочисти въздуха и водите
Тихият убиец, който взема повече жертви от войни, туберкулоза, СПИН и малария