Тази година символът на Япония – прочутите вишни сакура, започнаха да цъфтят по-рано, предадоха информационните агенции.
Тази година обаче заради пандемията от ковид са отменени традиционните пролетни празненства, с които японците отбелязват събитието.
Все пак те могат да се насладят на цветната феерия в парковете и градините. Много от хората са депресирани заради ограниченята, свързани с пандемията, а съзерцаването на красивите цветове на вишните успокоява и вдъхва надежда.
Прогнозирането на цъфтежа на сакурата е ритуал, който започва в края на януари, а през месец март прогнозата се обновява ежедневно. Тя се изготвя след наблюдения на вишневите дървета в района на 58 метеорологични станции в цяла Япония.
Just want to share to you this sakura (cherry blossoms) tree I passed by a while ago! Isn’t it beautiful? I think this is one of the hayasaki sakura (early blooming cherry blossoms) breeds out there. You can see them as early as February. #hayasakisakura #sakura #japan #blossoms pic.twitter.com/U66rjxV7fx
— Charles (@chrlsrlmpgs) March 1, 2021
Обикновено пълният цъфтеж на едно дърво настъпва около 3 седмици, след като цъфнат първите пъпки. Затова за всеки район се изготвя отделна прогноза, за да може хората да са осведомени и да успеят да се насладят на цветното шоу – появата на първия вишнев цвят, обилния цъфтеж и момента, когато вишневите листенца политат във въздуха като облак.
Традиционно сезонът на сакурата се обявява, когато се появят най-малко 5 цветчета на контролните дървета във вишневата градина в токийския храм Ясукуни. Затова там дежурят служители на метеорологичната служба, за да не пропуснат точния момент.
Точната прогноза за цъфтежа на вишните е много важна, тъй като традиционно туристи от цял свят, допреди пандемията, пътуват специално за Япония, за да се насладят на красотата на цъфналите дръвчета.
Springs in japan are the best #TBT
— Fabri (@FabriSounds) February 25, 2021
I miss it so much 🥲#sakura #hanami #nihon #japan #IndieWorldOrder #gamedev #composer #indiedevhour #ThrowbackThursday pic.twitter.com/6yWm8Ku7fx