Дълбоко в Родопската гора зимата не отпуска лесно. Дори през април Баташки снежник е облечен в бяло. В тази сурова ледена приказка ставаме свидетели на любопитен феномен от кръговрата в дивия свят. Някои знаят, други може би не, но всяка година, в края на зимата и началото на ранната пролет, елените сменят своите рога. Огромните красиви корони остават в гората.

Само за една година рогата на благородния елен например, успяват да достигнат невероятни размери. Има моменти, когато рогата растат на главата на животното с по 1-2 сантиметра на денонощие. "През зимата еленът хвърля рогата. Започва нов растеж на рогата", обяснява инж. Здравко Бакалов, директор на Южноцентралното държавно предприятие - Смолян.

Рога от благороден елен, събрани в района на Баташки снежник в Родопите Рога от благороден елен, събрани в района на Баташки снежник в Родопите Снимка: ЮЦДП Смолян

Пред нас е тазгодишната колекция рога на родопското ловно стопанство “Борово”. Над 20 чифта, събрани в подножието на Баташки снежник. "Радостта ние - на колегите, с които се грижим за елените - дойде ли март, да намерим еленските рога. Да видим кои елени са тук и кои ги няма" - разказва Сабайдин Амзов от ДЛС "Борово".

Сабайдин обикаля горите на територията на ловното стопанство от десетилетия. И познава добре животните наоколо. Някои от тях са израсли буквално пред очите му. С колегите си обхождат огромна територия, макар че знаят къде точно да търсят рогата.

Събирането на рогата всяка година не е самоцелно. Специалистите анализират състоянието на популацията. Ако условията позволяват, за едно и също животно могат да се съберат чифтовете рога от няколко години назад. Така може да се онагледи целия живот на благородния елен.

Рога от благороден елен Рога от благороден елен Снимка: ЮЦДП Смолян

Директорът на ДЛС "Борово" инж. Пламен Джиханов казва, че имат събрани рога от едно и също животно за 3 години назад. И допълва: "Много е трудно постижимо това. при нас елените живеят на огромна открита територия. Трудно намираме всички рога.

България е водеща страна в трофейното дело и държи световния рекорд за благороден елен. Именно усилията по събиране, описване и изследване на рогата в ловните стопанства дават солидна база информация за състоянието на популацията. А всяка година най-красивите, най-добре развитите рога се показват пред света на уникална изложба в държавно ловно стопанство “Воден-Ири Хисар”. На просторна поляна се подреждат тонове еленски рога, събрани от цялата страна.