Шведски учени от университета в Упсала публикуваха резултатите от изследване на химическия състав на минерали (пироксени) в лава от вулкани на индонезийските острови Бали и Ява, информират световните медии.
Установено е, че когато пироксените от Бали преминават през земната кора, кислородният им състав се променя много малко и те са в почти същото състояние както преди изригванията. Затова в земната мантия остава много малко утайка, когато една тектонска плоча се подпъхва (субдукция) под друга.
Пироксените от остров Ява обаче имат друго поведение – при реакция на магмата с варовика под вулкана в централната чест на Ява, магмата се насища с въглероден диоксид и изригванията са много по-експлозивни. Такъв е например индонезийският вулкан Мерапи.
Той е един от най-смъртоносните вулкани в Индонезия, отнел близо 2000 човешки живота при изригванията си през последните 100 години.
Indonesia’s most volatile volcano erupted Friday, releasing plumes of ash high into the air and sending streams of lava with searing gas clouds flowing down its slopes. https://t.co/k3uJFWEHCe
— KCBS 106.9 FM/740 AM (@KCBSRadio) June 25, 2021
Индонезийският архипелаг е формиран вследствие сблъсъка на две от континенталните тектонски плочи на Земята, който продължава със скорост 7 см годишно.
Когато потъващата тектонска плоча се спуска в мантията, тя се загрява, съдържащата се в нея вода се освобождава, вследствие на което околните скали започват да се топят.
Така се появяват вулкани, които често изригват експлозивно.