Германски учени климатолози съобщават за резултатите от своите наблюдения, свързани с топенето на вечната замръзналост – пермафроста, в Арктика.
Пермафростът в Северна Америка и северните части на Евразия датира от последния ледников период и според прогнозите голяма част от него ще се разтопи до края на века.
Наред с очакваните негативни последици от топенето му, учените регистрират положителна тенденция, свързана с числеността на бобрите в Арктика. Климатичните промени са се отразили благоприятно на гризачите, които сега разполагат с огромни площи, освобождавани в процеса на топене на вечната замръзналост.
Climate crisis: Beaver boom in warming Arctic risks releasing greenhouse gases, study suggests https://t.co/b1pHnIPusT
— Svein T veitdal (@tveitdal) July 2, 2020
Global warming caused by humans is opening new territories for species, where their dams can affect permafrost levels, researchers say pic.twitter.com/uyQz24mFFa
След анализ на спътникови снимки от район в западната част на Аляска, направени през последните 20 г., става ясно, че водоемите, изградени от бобрите, са се увеличили с 8,3%.
За сравнение в същия район през 2002 г. е имало два водоема, направени от бобри, докато през 2019 г. водоемите вече са 98.
Прочетете и: