Германският изследователски кораб "Поларщерн" ("Полярна звезда") се завърна след продължила една година експедиция в най-северните райони на планетата, информираха световните медии. Експедицията е подготвяна в продължение на 10 г. и е с бюджет 140 млн евро.
Международният проект MOSAiC се координира от германския институт "Алфред Вегенер". MOSAiC е абревиатура на Multidisciplinary drifting Observatory for the Study of Arctic Climate (MOSAiC) - мултидисциплинарна дрeйфуваща обсерватория за изследване на арктическия климат. Корабът "Поларщерн" се отправи на експедицията на 20 септември 2019 г. от норвежкия град Тромсьо в Северния полярен кръг.
В продължение на една година корабът е в плен на огромен къс арктически лед с размери около 2,5 км на 3,5 км, върху който е инсталирано 70 тона оборудване. "Поларщерн" е на дрейф 3400 км, като изминава по 25 км на ден, когато има силен вятър, и по-малко от един километър в безветрие.
Today the R/V Polarstern is pulling away from the sea ice floe (affectionately termed “The Fortress”) where it’s been parked since October of last year. There have been countless scientific observations taken at this floe over that time… pic.twitter.com/MNWMBbDy9u
— PROMIS project, MOSAiC (@ArcticPROMIS) May 16, 2020
През февруари корабът е бил на 156 км от Северния полюс, което е своеобразен рекорд, тъй като никога плавателен съд не е достигал толкова далече на север през зимата.
Във всеки един от петте етапа на експедицията на борда на кораба се намират около 100 учени и членове на екипите. Шест други кораба осигуряват смяната на екипите на "Поларщерн" и доставят провизии. Експедицията е подпомагана в изследванията и от два специални самолета.
За целите на експедицията са направени измервания на дълбочина до 4,3 км, а на височина 36 км е издигнат въздушен балон, който е събирал данни за температурата, влажността, посоката и скоростта на вятъра. Учените са събрали данни и проби за анализ на атмосферата, леда в океана, екосистемите в полярния кръг и в областта на биогеохимията.
Предстои работа по анализиране на пробите, но за изследователите няма съмнение, че зимата на Северния полюс е с няколко градуса по-топла, а ледът през лятото е по-тънък.
Междувременно ООН отчете рязко увеличение на природните бедствия, свързани с климатичните промени през последните 20 г. Материалните щети от наводнения, засушавания, бури и горски пожари за периода се оценяват на 3 трилиона долара.