На 14 ноември 2016 г. земетресение с магнитуд 7,8 по Рихтер удари Нова Зеландия. То първоначално е приближило Северния и Южния остров с няколко метра.
Разстоянието между двата острова в момента е едва 35 сантиметра, като град Нелсън, разположен на Южния остров, е потънал с близо 20 милиметра.
Земетресението, случило се преди две години, е създало най-малко 25 нови разлома, което според учените го прави най-внушителния и сложен за наблюдение трус в света.
Геологът Роб Лангридж от правителствената геофизична изследователска организация „Джи Ен Ес“, твърди, че горната част на Южния остров постепенно потъва, вследствие на разломите.
New Zealand's Islands Are Creeping Closer Together https://t.co/Phn6udvrAr pic.twitter.com/UFk6C4p1oH
— Live Science (@LiveScience) November 27, 2018
Кевин Беримън, негов колега, твърди, че е „твърде необичайно“ за трусове с магнитуд от 7,5 и дори по-мощни, да предизвикат едновременното разтваряне на 25 разломни линии.
Нова Зеландия се намира в зоната на сблъсък между Индо-Австралийската и Тихоокеанската тектонски плочи, които са част от така наречения „Огнен пръстен в Тихия океан“ – зона, в която годишно се регистрират над 15 000 труса, от които между 100 и 150 са достатъчно силни, за да притеснят хората.
Прочетете също и: